Sinekkuşu

TIFF Gala Sunumları Bölümü

Abe Friedtanzer tarafından Shockya.com için yorumlandı

Yönetmen: Francesca Archibugi

Yazar: Laura Paolucci, Francesca Archibugi, Francesco Piccolo

Oyuncu kadrosu: Pierfrancesco Favino, Kasia Smutniak, Bérénice Bejo, Nanni Moretti, Laura Morante, Sergio Albelli, Massimo Ceccherini, Alessandro Tedeschi, Benedetta Porcaroli

Gösterilen: Scotiabank Theatre, Ontario, 18/09/22

Açılış: 16 Eylülinci2022 (Toronto Uluslararası Film Festivali)

İnsanlar hayatlarını planlayabilir ve hayallerini gerçekleştirebilir, ancak yoluna çıkan birçok koşul olabilir. Örneğin çocukluk aşkına tutunmak sürdürülemez olabilir ve diğer kontrol edilemeyen olaylar, aksi takdirde seyahat edilemeyecek yeni bir rota yaratabilir. SinekkuşuSandro Veronesi’nin romanından uyarlanan film, hayatının her noktasında, çocukluktan yaşamın sonuna kadar ve aradaki her yerde sayısız kutlama ve kederli olayla karşı karşıya kalan bir adamın hikayesini anlatıyor.

Marco Carrera (Pierfrancesco Favino) pek anlaşamayan bir anne babanın çocuğu olarak büyür ve ablası ve erkek kardeşiyle karmaşık ilişkileri vardır. Komşusu Luisa (Bérénice Bejo) ile birlikte olmayı çok istiyor ve bu tutkusunu büyüyüp başka bir kadın olan Marina (Kasia Smutniak) ile evlendikten çok sonra da devam ettiriyor. Marco, kızı ve torunu gibi hayatındaki önemli kişilerle vakit geçirmekten büyük keyif alır, ancak kendisi için iyi olmayacağını bildiği dürtülere teslim olmaktan kendini alıkoymaktadır, bu olabilecek mutluluğu engellemek anlamına gelse bile. kolayca ulaşılır.

Bu film, hem merak uyandıran hem de biraz kafa karıştırıcı bir yaklaşım olan anlatı dışı yapısına büyük önem veriyor. Belirli bir sahnenin tam olarak ne zaman gerçekleştiğini tam olarak ayırt etmek genellikle zordur, yalnızca aktörlerin göreli gençlik çağında ipucu vermesi veya yaşlılığı belirtmek için önemli makyaj. Hayatı boyunca her noktada Marco’ya dayanan hikayeyi ele almanın baş döndürücü ama yine de büyüleyici bir yolu. Ona yakın bazı kişilerin kaybı biçimlendiricidir ve düzenleme doğrusal olmadığı için tekrar geri dönseler bile tavırlarında onların yokluğu hissedilir.

Hikaye aynı zamanda, genç bir Marco’nun kötü şans getirmesiyle bilinen bir arkadaşıyla uçağa binmesi ve panik atağının onların uçaktan inmesine neden olmasıyla başlar. Çok geçmeden uçağın düştüğünü ve uçaktaki herkesin öldüğünü öğrenirler ve bu olay Marco’yla, yıllar sonra, aynı zamanda o uçakta olması gereken ve uçağa binmeme sebeplerinin peşini bırakmayan bir uçuş görevlisi olan Marina’nın peşine düşecek kadar kalır. . Marco ayrıca Marina’nın terapistinden (Nanni Moretti) uğursuz uyarılar alır.

Yönetmen Francesca Archibugi’nin filmi, Marco’nun hayatı hakkında tamamen dikkate değer bir şey olmasa bile, bir destan gibi geliyor. Yapısı öyledir ki, karakterler hikayeye girer ve çıkar, tıpkı gerçekte olduğu gibi, beklenmedik zamanlarda veya sadece önemli anlar için, aralarında çok az etkileşimle ortaya çıkar. Onun sonunda, Sinekkuşu Seyirciyi bu karakterlere yatırım yapmaya ve önceden belirlenmiş formatından koparak, neredeyse her şeyin ardından gelen duygusal ve kronolojik bir sonuç için onlara veda etmeye hazırladı.

Bu film, aynı zamanda unutulmaz performanslar sergileyen rahat bir başrol oyuncusu olan Favino’dan güvenilir bir dönüşle sabitlendi. Hain ve En İyi Yıllar, diğerleri arasında. Marco’yu sevimli ve şeffaf yapar, her zaman hayatında başkalarına fayda sağlayacak şekilde harekete geçmeye teşvik edilmez, ancak onları yeteneklerinin en iyi şekilde mutlu etmeye niyetlidir. Bejo ve Smutniak, bir şeyi özleyen ancak bunu başaramayan ve süreç içinde bunun gerçekten istedikleri gibi olmayabileceğini fark eden kadınların tasvirlerini sunar. Tüm oyuncu kadrosu, Marco’nun yaşamının kapsamını ve onun boyunca tanıştığı kişileri yakalayan deneyime katkıda bulunuyor, ilişkilerinin karmaşıklığı ile dikkat çekici hale gelen sıradan bir varoluş.

126 dakika

Öykü – B

Oyunculuk – B+

Teknik – B

Genel – B+

By sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.