Guggenheim Müzesi, yetişkin girişini 30 dolara çıkararak, onu New York’taki en pahalı sanat kurumlarından biri ve genel olarak ABD’deki en pahalı sanat kurumlarından biri haline getiriyor.

adım tarafından ilk olarak Salı günü bildirildi. New York Times, Whitney Müzesi’nin Temmuz ortasında yetişkin bilet fiyatlarını 25 dolardan 30 dolara çıkaracağını açıklayan benzer bir duyuru yapmasından kısa bir süre sonra geldi. New York’ta sadece bir başka sanat müzesi bu kadar pahalı: Metropolitan Museum of Art, eyalet dışından gelen ziyaretçilerin geçen yıldan beri genel kabul için 30 dolar ödemek zorunda kaldığı yer.

İlgili Makaleler

ABD’de pek çok kurum giriş için bu kadar ücret talep etmese de, bazıları daha da fazla ücret talep etmektedir. Örneğin Chicago Sanat Enstitüsü, bu yılın Nisan ayından bu yana genel kabul için 32 dolar alıyor. Chicago’lular ise bu müzeye ücretsiz giriş hakkına sahiptir.

Müzeler, bilet fiyatlarındaki artışları değişen ekonomik iklime bağlama eğilimindedir. Whitney Temmuz ayında bunu yaptığında, duyurusu, hareketin “enflasyon da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin şekillendirdiği bir manzarada kurumu ve sanatı ve sanatçıları destekleme misyonunu güçlü tutmak”, artan maliyetler vb. için gerekli olduğunu söyledi. çok değişti.” ziyaretçi sayısı artmaya devam ediyor.”

ile görüşmede New York TimesBir Guggenheim sözcüsü, 2015’ten bu yana ilk kez bilet fiyatlarına zam yapılmasının nedeni olarak “pandeminin devam eden mali yükünü” gösterdi. Ancak açıklamada ayrıca, “Yeni fiyatlar New York City’deki müze topluluğunun fiyatlarıyla tutarlı ve müzenin işletme maliyetlerini desteklemeye yardımcı olacak” dedi.

Modern Sanat Müzesi şu anda 25 $, Yeni Müze ise 18 $ karşılığında genel giriş biletleri sunuyor. Brooklyn Müzesi, sergiler için 25 $’lık giriş bileti alır ve listelenen 16 $’lık genel giriş fiyatı önerilen bir bağıştır. Bronx Müzesi ve Queens Müzesi gibi Manhattan dışındaki diğer kurumlara giriş ücretsizdir.

Giriş fiyatlarını artıran müzeler, pandemi sırasında azalan ziyaretçi sayılarına da işaret etti. 2022’de Artnet Haberleri 2021’den itibaren ziyaretçi sayısının başlangıçta artacağını bildiriyor pandemi öncesi sayılara taşınmamıştı ertesi yıl bir düzineden fazla müze için anket yapıldı.

Bazıları, artan giriş fiyatlarının müzelerin münhasırlığını artırdığını iddia ediyor. 2018’de Met, yabancılar için popüler “dilediğini öde” politikasından vazgeçtiğinde, eleştirmen Jerry Saltz’ı eleştirdi. yazdı müzenin “boyutu kadar bir parçayı bilerek çöpe attığı”.

Bu argümanları öne sürerken pek çok kişi, giriş ücretlerinin çoğu müzenin yıllık gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturmadığını öne süren verilere işaret etti. Buna göre Sanat Müzesi Yöneticileri Derneği’nden bir rapor 2018 itibarıyla giriş, yıllık ortalama satışların yalnızca yüzde 7’sini oluşturuyordu.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir