60 yaşındaki John Campbell, film endüstrisinde 29 yıl yönetici ve sürücü olarak çalıştı. Temmuz ayında, kariyerinde ilk kez endüstri sağlık sigortasından çıkarıldı ve uygunluğu korumak için gereken süreyi 7,5 saat kaçırdı.

Aramalar yaparken ve tek bir günlük işi kapmaya çalışırken, ayda 692 ABD doları olan COBRA’ya kaydoldu. Ancak devam eden iki grevle bu kolay olmadı.

O yalnız değil – birçok deneyimli mürettebat aynı teknede.

Campbell, “Şu anda 29., 30., 35. yıllarımızdayız ve hala işe başladığımız günkü gibi mücadele ediyoruz” dedi.

SAG-AFTRA, üç aydır grevde olan Amerika Yazarlar Birliği’ne katılarak 14 Temmuz’da seçildi. Yazarların grevinden önce, işler birkaç aydır durgundu. Kapatmanın ekonomik etkisinin çoğu, mürettebat üyeleri tarafından “çizginin altında” hissedildi.

Faturalarının çoğunun ödenmediğini söyleyen 54 yaşındaki Griff Bill Bridges, “Elimden geldiğince bununla başa çıkmaya çalışıyorum” dedi. “Yetişkin hayatım boyunca film endüstrisindeydim ve sıkışıp kaldım.”

Ekip üyelerinin, film endüstrisinin emeklilik ve sağlık bakım planları kapsamında kalması için herhangi bir altı aylık dönemde 400 saat çalışması gerekir. Bazıları için köleliğin kaldırılması halihazırda sürüyor, ancak grev sonbahara kadar devam ederse daha fazlası sigorta kapsamını kaybedebilir.

Uluslararası Tiyatro Sahnesi Çalışanları İttifakı’nın Batı Kıyısı ofisini yöneten Mike Miller, “Grevin devam ettiği her ay, insanlar gereken saatleri yerine getirmiyor” dedi. “Yani her ay artacak.”

MPIPHP Pazartesi günü yaptığı duyuruda, işçilere uygunluk kriterlerini karşılamaları için 201 saate kadar kredi verileceğini duyurdu. Planlar, COVID-19’un kapatılması sırasında kapsama alanını korumak için benzer bir adım attı.

Eğlence Topluluğu Fonu, işçilere acil durum hibeleri verdi. 14 Temmuz itibarıyla 1.000 adet toplam 1,7 milyon ABD Doları tutarında hibe dağıtılmıştır.

Fonun yöneticisi Annette Bening, “Pek çok insan gerçekten kötü durumda” dedi. Fonun psikolojik danışmanlık ve sigortayı sürdürme konusunda yardım sunduğuna dikkat çekti.

Motion Picture & Television Fund, Covered California planları da dahil olmak üzere yaklaşık 500 kişinin alternatif sigorta bulmasına yardımcı oldu. MPTF CEO’su Bob Beitcher, etkinin en çok endüstrinin bel kemiğini oluşturan işçiler üzerinde olacağını söyledi.

Beitcher, “Onları rahatsız ediyor,” dedi. “Evlerini kaybediyorlar. Arabalarına el konuluyor. Sağlık sigortanızı kaybedersiniz. Pandemi sırasında yürürlükte olan tüm hükümet kısıtlama sistemleri gitti.

Cuma günü IATSE, Burbank ofisinde eğlence çalışanları için bir yemek gezisi düzenledi. Sürücüler birkaç kasa sebze, pirinç, fasulye ve konserve ürünleri almak için bir saatten fazla beklerken, arabalar sokağın aşağısında ve bloğun etrafında kıvrılarak ilerliyordu.

El modelliği, figüranlık, geçicilik ve foto dublörlük yapan Ashly Covington da katılımcılar arasında yer aldı.

“Tüm arka plan ve fotoğraf çoğaltma – bunların hepsi durma noktasına geldi” dedi.

SAG-AFTRA’nın bir üyesi olarak grev lehinde oy kullandı ve yapay zekaya karşı önemli önlemler almanın çok önemli olduğuna inandığını söyledi.

“Grevin büyük bir destekçisiyim” dedi. Kendimizi yapay zekadan korumazsak, el modelleri bu yola ilk girenler arasında olacak.”

Bridges, şu anda mevcut işlerin çoğunun reklamcılık olduğunu, ancak bu alanda uzmanlaşmış kilit kişilerin işsiz insanlardan gelen mesajlarla dolu olduğunu söyledi. Telefonunun sustuğunu ve bu yıl 30 günden fazla çalışmadığını söyledi.

“Bu benim için tamamen yeni bir mali düşüş noktası. O kötü. Evimi kaybederim, eşimin arabası tamir olur diye korkuyorum” dedi. “Korkunç ve son derece iç karartıcı. Sadece ne yapacağımı bilemiyorum.”

Abbott Elementary ve Yellowstone’da rol alan aktör Bruno Amato, kısa süre önce kiradan tasarruf etmek için Los Angeles’tan Las Vegas’a taşındığını söyledi.

“Uzun zaman oldu,” dedi. Bu grevin önümüzdeki ay mı yoksa seneye mi sona ereceğini bilmiyorum” dedi.

Bir ya da iki haftada bir grev sırasını halletmek için Los Angeles’a geri geliyor.

29 yıldır görevde olan Chephren Rasika, anlaşmanın Ocak ayından bu yana öldüğünü söyledi. Birçok yaşlı kulp gibi, sırt problemleri var ve engelli. Gelirinin ayda 15.000 dolardan 20.000 dolara düştüğünü söyledi.

“Bu sadece bir yaşam tarzı değişikliği değil, her şeyin bir değişikliği” dedi. “Alışkın olmadığın bir şekilde tasarruf etmelisin.”

Campbell, kırık bir omuz, kalça protezi ve fıtık da dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumuyla başa çıkmak için yakın zamanda işten bir yıl izin aldığını söyledi. Bridges ayrıca yakın zamanda dizini değiştirdiğini ve şimdi sakat olduğunu söyledi.

“Vücudunuza bir zarar veriyor” dedi.

Ekim ayına kadar 180 saat çalışması gerektiğini yoksa kendisinin de sağlık sigortasını kaybedeceğini söyledi.

“O zaman ne yapacağımı bilmiyorum,” dedi.

Yakın zamanda CSI: Las Vegas’ta çalıştığı bir arkadaşıyla tanıştığını söyledi. Öğleden sonra ikisi de alkol almak için dışarı çıkmışlardı.

Bridges, “Depresyonun büyüklüğünden bahsettik” dedi. “İhtiyaçlarından daha fazla içmeye bu kadar cazip gelen birçok insan tanıyorum.”

Campbell, Temmuz ortasında nihayet bir günlük şoförlük işi bulduğunu söyledi. Ancak yine de faydalarını geri almak için bürokrasi ile mücadele ediyordu ve birçok kez endüstri planına başvurmuştu.

Yazarların ve oyuncuların stüdyolarla müzakerelere devam etmesini umduğunu söyledi.

“Bu adamların ne yapacaklarını bulmaları gerekiyor” dedi. “Bu yıl sonuna kadar giderse, birçok insan artık parasını karşılayamayacakları için Kaliforniya’yı terk edecek.”

Rasika kabul etti.

“Yetişkinlerin masaya oturup konuşması gerekiyor” dedi. “Bir noktada acele etmeleri gerekiyor çünkü insanlar acı çekiyor.”

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir