CARMEN

GDE İyi Tapu Eğlence
Shockya.com ve BigAppleReviews.net için yorumlandı, bağlantı Rotten Tomatoes’dan Harvey Karten tarafından yapıldı
Yönetmen: Valerie Buhagiar
Senarist: Valerie Buhagiar
Oyuncular: Natascha McElhone, Michaela Farrugia, Steven Love, Richard Clarkin, Henry Zammit Cordina, Peter Galea
Gösterilen: Eleştirmenlerin bağlantısı, NYC,
Açılış: 23 Eylül 2022

Amerikalılar genellikle Avrupalılardan daha dindardır, ancak istisnalar da vardır. Katolik kilisesinin kürtajın istisnasız yasaklandığı kadar güçlü olduğu beş ülkeden ikisi Avrupa’da: Vatikan ve Malta. Bu nedenle, Malta’da göletin kendi tarafında bizi bile şaşırtabilecek bir geleneği kabul etmek kolaydır. Bir rahibin kız kardeşinin, erkek kardeşine o kadar eksiksiz hizmet etmesi beklenir ki, normal ilişkiler için çok az şansı olacak kadar kasvetli bir hayat sürmesi gerekir.

Bu bizi, ağabeyi Peder Francis’in (Henry Zammit Cordina) o kadar katı olduğu ve küçük köy kilisesindeki cemaatçilerin bile onun hakkında şakalar yaptığı Carmen’e (Natascha McElhone) getiriyor. Bir ayinde, bir anne ve kızı, seyrek olarak katıldığı Pazar toplantısının arka tarafında oturuyorlar ve erkek kardeşi dışında yalnız, kayıp bir ruh olarak gördükleri Carmen’e acıdıklarını ifade ediyorlar. Yine de onu tamamen suçlayamazlar, çünkü vaazında “Çocuğunuz günahkarsa, onu dışarı atın!” diye haykıran Peder Francis gibi bir ukala hizmet etmek zorunda olduğu için üzgünler.

Carmen, kasabaya yeni bir rahip geldiğinden, rahibin kız kardeşi Rita’nın (Michaela Farrugia) başı çektiği için kendini dışarı atmak üzeredir. Rita’nın aynı hayatı çekici olmadan yaşayacağını tahmin edebiliriz, ancak erkek kardeş geç gelip Carmen’in rahibin günah çıkarma kutusuna oturmasıyla köylüler onun rahip olduğunu düşünür ve ona dertlerini anlatırlar. Sarhoş kocasıyla baş etme konusunda herhangi bir erkeğin verebileceğinden çok uzak bir tavsiyede bulunduğunda, kasabanın en popüler “rahibi” olma yolundadır.

2013 yapımı “Beklemek” adlı filmiyle Malta doğumlu yazar-yönetmen Valerie Buhagiar, bir kadının tek gecelik yeni doğan bebeğini kısır en yakın arkadaşına vermesini konu alıyor. kardeşinin ölümünden sonra bir aydınlanma yaşayan elli yaşındaki kadın. Evsiz kalan Tonio’nun (André Agius) dahil olduğu romantizme tanık olur ve kaybettiği zamanı telafi etmeye kararlıdır. Bir rehinci dükkanına sahip olan ve onu ülkenin başkenti Valletta da dahil olmak üzere şehirde birkaç tur atmaya götüren çok daha genç bir adam olan Paulo (Steven Love) ile tanışır, onun ilgisi karşısında canlanır ve bundan kısa bir süre sonra Tom ile bir tekne gezisine çıkar. Richard Clarkin), aynı zamanda ortaya çıkmayan bir tarih. Romantik ilişkiler kurmaya devam edip etmeyeceği kimsenin tahmininde değil, ancak iyi hissettiren bir sonuç olarak, hayatının en heyecan verici gününün tadını çıkarıyor.

Natascha McElhone hemen hemen her karede, sadece birkaç Maltaca kelime konuşuyor ve İngilizce’yi güney Avrupa aksanıyla konuşuyor. Bu, bu arada, turistler için en pahalı ülkelerden biri olan küçük ülkede kaç kişinin ana dilleri olarak İngilizce konuşmayı seçtiğini merak etmemize neden oluyor. Hem Nazilerin hem de Direnişteki düşmanlarının resmi Amerikan dilimizde konuştuğu filmleri gördüğünüzde yaptığınız gibi inançsızlığı askıya almanız gerekecek.

Bir bütün olarak film, birkaç rüya sekanslı bir masal boyutundadır ve Malta Şahini gibi, yalnız kadına sadakatin bir sembolü olan ve onu maceralara sürükleyen renkli bir güvercin içerir. Hikaye, Malta takımadalarındaki köylüler kadar basittir ve (film reklamlarının sıklıkla söylediği gibi) tüm aile tarafından keyifle izlenebilir. McElhone, malları güzel bir şekilde teslim ederek, garip bir aksanla İngilizce konuşmakla yükümlü. O ve genç erkek arkadaşı etrafta dolaşırken, o ülkenin otel ve restoranlarının katı tarifelerini ödemeden Malta’nın bazı bölgelerini görüyoruz.

88 dakika. © 2022 by Harvey Karten, Üye, New York Çevrimiçi Film Eleştirmenleri

Öykü – B
Oyunculuk – B
Teknik – B+
Genel – B

By sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.